Zapraszamy na niedzielne spacery z przewodnikami po trzech śródmiejskich dzielnicach w ramach działań miejskich 𝐅𝐞𝐬𝐭 𝐅𝐲𝐫𝐭𝐥𝐚 i 𝐏𝐨𝐳𝐧𝐚𝐧́𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐦 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐜𝐭𝐰𝐚.
Wyruszymy śladami najciekawszych (choć nie zawsze tych najbardziej znanych) miejsc, postaci i historii, które wpłynęły na oblicze Jeżyc, Łazarza oraz Wildy. Miejscy wędrowcy, mieszkańcy fyrtli, a także wszyscy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Poznaniem, odnajdą tu coś dla siebie.
Przed Wami trzy dzielnice śródmiejskie, o których przeszłości i współczesności opowiemy odwołując się do głosu ich mieszkańców. Posiadają one charakterystyczne dla siebie miejsca i osobliwości, jednak wiele też ich łączy. Czas więc zagłębić się w fyrtlowe zaułki!
Czas trwania: 120 minut
Wstęp: wolny niebiletowany
Harmonogram spacerów:
𝟏 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚, 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟏:𝟎𝟎: Spacer po Fest Fyrtlu: Jeżyce, Start: przed bramą Starego Zoo
Pospacerujmy po fyrtlu, o którego obliczu od niepamiętnych czasów decydowało społeczne zaangażowanie mieszkańców. Jeżyce zmieniały się stopniowo lub rewolucyjnie, jak w pamiętnym czerwcu 1956 roku. To tu powstał pierwszy poznański dworzec kolejowy, ogród zoologiczny i zajezdnia tramwajowa. Jeżyce jako pierwsza podpoznańska gmina miały wytyczoną nową siatkę ulic z rynkiem, będąc tym samym wzorem dla Wildy i Łazarza.
𝟖 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚, 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟏:𝟎𝟎: Spacer po Fest Fyrtlu: Wildeckie historie architektoniczne, Start: u zbiegu ul. Wierzbięcice i ul. Św. Czesława. Spacer poprowadzi 𝐎𝐥𝐚 – 𝐖𝐢𝐥𝐝𝐞𝐜𝐤𝐢𝐞 𝐅𝐢𝐤𝐬𝐦𝐚𝐭𝐲𝐧𝐭𝐚
Nie tak znana, jak Jeżyce, ani nie tak reprezentacyjna, jak Łazarz – Wilda zdecydowanie powinna jednak zadbać o swój pijar, bo jest najbardziej spójną pod względem zabudowy, zabytkową dzielnicą Poznania. Nie brakuje tutaj ani okazałych budynków użyteczność publicznej, ani secesyjnych kamienic. Uroku dodaje Wildzie malownicze, pofałdowane ukształtowanie terenu, a przemysłowa przeszłość daje o sobie znać na każdym kroku. Może warto poznać jej architektoniczną historię?
𝟏𝟓 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚, 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟏:𝟎𝟎: Spacer po Fest Fyrtlu: Łazarz, Start: Rynek Łazarski – SPACER PRZEŁOŻONY NA 20 PAŹDZIERNIKA
Spotkajmy się na fyrtlu, który łączy w sobie wystawną wielkomiejskość z żywiołowym charakterem dawnych przedmieść. Choć jego geneza sięga dzisiejszej Wildy, Łazarz nie ma kompleksów wobec starszej siostry. To o jego obliczu zadecydowała słynna Powszechna Wystawa Krajowa. Jego „kręgosłup” zaś to ulica Głogowska, niegdyś reprezentacyjna arteria, której powoli przywraca się skalę przyjazną mieszkańcom.
𝟐𝟐 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚, 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟏:𝟎𝟎: Spacer po Fest Fyrtlu: Jeżyce – śladem secesji, zbrodni i wielkich przemian, Start: dziedziniec przy Bałtyku (od strony ul. Zwierzynieckiej): Spacer poprowadzi 𝐙𝐛𝐲𝐬𝐳𝐞𝐤 – 𝐊𝐥𝐚𝐭𝐤𝐢 𝐬𝐜𝐡𝐨𝐝𝐨𝐰𝐞 𝐰𝐚𝐫𝐭𝐞 𝐏𝐨𝐳𝐧𝐚𝐧𝐢𝐚
Jeżyce – kuszący i intrygujący fyrtel na mapie Naszego miasta. Ciekawi odwiedzających swą różnorodnością, która na przestrzeni lat ewoluuje w przeróżnych kierunkach. Dawna wieś służebna, wspominana już w 1253 roku. Choć metryka Jeżyc jest pradawna, największy ich rozwój nastąpił dopiero na przełomie XIX/XX wieku. Na spacerze po dzielnicy poruszymy temat architektury dzielnicy, i tego jak bardzo wyróżnia się na tle całego miasta. W jaki sposób na tereny jeżyckie wpłynęła bamberska pracowitość, gdzie możemy zobaczyć ich ślady , a może spotkamy ich pośród nas? Dowiemy się także jakich atrakcji dostarczał cyrk zlokalizowany na Jeżycach?
𝟐𝟗 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚, 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟏:𝟎𝟎: Spacer po Fest Fyrtlu: Wilda, Start: róg ul. Niedziałkowskiego i Górnej Wildy
Spójrzmy na fyrtel, który posiada najbardziej reprezentacyjny z poznańskich rynków śródmiejskich. To tu do dziś stoją monumentalne gmachy użyteczności publicznej i pięknie zdobione, wielkomiejskie kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Jednak sprawne oko bez trudu dostrzeże też ślady Wildy przedmiejskiej, której historia ściśle splatała się z losami Poznania. No i oczywiście fabryczna cegła, która jest wymownym symbolem odchodzącego w przeszłość charakteru dzielnicy.
𝟔 𝐩𝐚𝐳́𝐝𝐳𝐢𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚, 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟏:𝟎𝟎: Spacer po Fest Fyrtlu: Łazarz: Wstęp do Łazarza, Start: przed parkiem Wilsona od ulicy Głogowskiej. Spacer poprowadzi 𝐀𝐬𝐢𝐚 – 𝐏𝐨𝐳𝐧𝐚𝐧́𝐬𝐤𝐚 𝐊𝐚𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐜𝐚, Spacer tłumaczony na PJM. SPACER PRZEŁOŻONY NA 27 PAŹDZIERNIKA
Zapraszamy na spacer, na którym dowiecie się jak Łazarz ewoluował z małej wsi do rezydencjonalnej części miasta. Zobaczymy razem ciekawe zakamarki i przepiękne kamienice. Architektura Łazarza zachwyca!
𝟐𝟎 𝐩𝐚𝐳́𝐝𝐳𝐢𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚, 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟏:𝟎𝟎: Spacer po Fest Fyrtlu: Łazarz, Start: Rynek Łazarski
Spotkajmy się na fyrtlu, który łączy w sobie wystawną wielkomiejskość z żywiołowym charakterem dawnych przedmieść. Choć jego geneza sięga dzisiejszej Wildy, Łazarz nie ma kompleksów wobec starszej siostry. To o jego obliczu zadecydowała słynna Powszechna Wystawa Krajowa. Jego „kręgosłup” zaś to ulica Głogowska, niegdyś reprezentacyjna arteria, której powoli przywraca się skalę przyjazną mieszkańcom.
27 𝐩𝐚𝐳́𝐝𝐳𝐢𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚, 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟏:𝟎𝟎: Spacer po Fest Fyrtlu: Łazarz: Wstęp do Łazarza, Start: przed parkiem Wilsona od ulicy Głogowskiej.
Święty Łazarz – niegdyś podpoznańska gmina, a od początku XX wieku dzielnica miasta z prawdziwego zdarzenia! Fyrtel przeżywał wzloty i upadki, ale w ostatnich latach odzyskuje swój blask i ponownie staje się atrakcyjnym adresem na mapie miasta. W czasie spaceru przejdziemy się zarówno po górnym i dolnym Łazarzu poznając architektoniczne smaczki, losy ludzi związanych z osiedlem i odkryjemy wspólnie wiele ciekawostek! Łazarz nie został zniszczony w czasie II Wojny Światowej, więc historia jest tu na wyciągnięcie ręki!
Spacer poprowadzi 𝐀𝐬𝐢𝐚 – 𝐏𝐨𝐳𝐧𝐚𝐧́𝐬𝐤𝐚 𝐊𝐚𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐜𝐚, Spacer tłumaczony na PJM.