Fest Fyrtel Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Mapy fyrtli

Mapy Jeżyc, Łazarza i Wildy.
Mapy Jeżyc, Łazarza i Wildy.

W ramach działań Fest Fyrtla powstały drukowane mapy zawierające opowieści o miejscach, wydarzeniach i postaciach z trzech dzielnic śródmiejskich. Znajdują się w nich historyczne i współczesne fotografie z Łazarza, Wildy oraz Jeżyc, miejsca, które warto odwiedzić, a także kategorie inspirowane charakterem i specyfiką dzielnic. Mapy dostępne są bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej w Poznaniu, w Bramie Poznania i w lokalnych punktach usługowych lub gastronomicznych na fyrtlach.


Możesz też pobrać je poniżej:

Mapa Jeżyc

Mapa łazarz

Mapa wilda

Widok na fest fyrtel

Jak wyglądały fyrtle w czasach gdy na Łazarzu działała szkółka drzew, w miejscu obecnego Rynku Wildeckiego wznosił się wiejski wiatrak, a na Jeżycach wytyczano siatkę ulic z rynkiem? 

Czy dawne widoki dzielnic znacznie różnią się od tych współczesnych?

W ramach akcji Widok na Fest Fyrtel możemy zapoznać się z historycznymi widokami trzech poznańskich dzielnic i prześledzić zmiany jakie dokonały się na ich obszarze na przestrzeni ponad stu lat. Zachęcamy do pobrania widokówek i wysłania pozdrowień z Łazarza, Wildy lub Jeżyc!

 

Widokówka z Jeżyc.
Widokówka z Jeżyc.
Widokówka z Łazarza.
Widokówka z Łazarza.
Widokówka z Wildy
Widokówka z Wildy.

Pozdrowienia z Jeżyc!

O obliczu fyrtla od niepamiętnych czasów decyduje społeczne zaangażowanie mieszkańców. Jeżyce zmieniały się stopniowo lub rewolucyjnie, jak w pamiętnym Czerwcu 1956. To tu powstał pierwszy poznański dworzec kolejowy, ogród zoologiczny, zajezdnia tramwajowa, a także pierwsza świątynia katolicka wzniesiona w czasach zaborów na terenie dzisiejszego Poznania. Jeżyce jako pierwsza podpoznańska gmina miały wytyczoną nową siatkę ulic z rynkiem, będąc tym samym wzorem dla Wildy i Łazarza.

Rynek Jeżycki
Ulica Kraszewskiego
Stare Zoo
Ulica Dąbrowskiego
Budowa kościoła na Jeżycach

widokówki z jeżyc

Pozdrowienia z Łazarza!

Jesteśmy na fyrtlu, który łączy w sobie wystawną wielkomiejskość z żywiołowym charakterem dawnych przedmieść. Choć jego początki sięgają dzisiejszej Wildy, Łazarz nie ma kompleksów wobec starszej siostry. O jego mieszczańskim obliczu zadecydowały kwartały luksusowych kamienic otoczonych piękną zielenią. Serce dzielnicy to największy z fyrtlowych rynków, zaś jej kregosłupem jest ulica Głogowska, niegdyś reprezentacyjna arteria, która powoli znów staje się przyjazna mieszkańcom.

Ulica Siemiradzkiego
Rynek Łazarski
Park Wilsona
Ulica Głogowska
Ulica Strusia

widokówki z ŁAZARZA

Pozdrowienia z Wildy!

Spójrzmy na fyrtel, który posiada najbardziej reprezentacyjny z poznańskich rynków śródmiejskich. Choć jeszcze nieco ponad 100 lat temu na jego środku wznosił się typowo wiejski wiatrak, dziś stoją tu monumentalne gmachy użyteczności publicznej i pięknie zdobione, wielkomiejskie kamienice. Gdzieniegdzie dostrzeżemy jeszcze ślady Wildy przedmiejskiej, której historia ściśle splatała się z losami Poznania. No i oczywiście fabryczną cegłę – wymowny symbol odchodzącego w przeszłość charakteru dzielnicy.

Brama Wildecka
Ulica Górna Wilda
Wiatrak na późniejszym Rynku Wildeckim
Ulica Wierzbięcice
Dawna zabudowa okolic Rynku Wildeckiego

widokówki z wildy

manual

Fest Fyrtel Manual.
Fest Fyrtel Manual.
Źródło: Poznańskie Centrum Dziedzictwa

W ramach Fest Fyrtla został opracowany Manual - publikacja zawierająca przykłady działań dzielnicowych z innych miast, informacje na temat założeń i metod realizacji projektu odwołującego się do lokalnego dziedzictwa, a także opis warsztatów przeprowadzonych w dzielnicy Jeżyce. W publikacji dzielimy się doświadczeniami ze współpracy z mieszkańcami w procesie tworzenia atrakcyjnych opowieści o fyrtlach, które ukazywały ich wyjątkowość, odrębność, a także oddawały ich prawdziwy charakter. Zachęcamy, aby samemu tworzyć miejskie trasy do niespiesznego "włóczenia się” i wierzymy, że niniejsza publikacja w tym pomoże.

manual