Wyróżniki
Fest Fyrtla
Rynki
Poznańska dzielnica śródmiejska posiada swój centralny punkt spotkań – tętniący życiem rynek. Każdy z nich jest unikatowy, ale łączą je podobne funkcje, przede wszystkim handlowe. Wokół rynków na fyrtlach skupia się życie codzienne mieszkańców, a ich klimat zachęca do zakupów u lokalnych wystawców gości nawet z odległych dzielnic miasta. Tradycje targowe na Wildzie, Łazarzu i Jeżycach sięgają XIX wieku i trwają do dziś. Dzięki temu możemy, korzystając z dobrodziejstw fyrtlowych rynków, nieśpiesznie nasiąkać miejską atmosferą.
Kamienica i jej fenomen
Fyrtle szczególnie dynamicznie rozwijały się na przełomie XIX i XX wieku, stąd typową dla nich formą zabudowy jest kamienica czynszowa. Dzielnice śródmiejskie przyciągały zarówno bogatych inwestorów, jak i architektów, którzy nie tylko projektowali wznoszone budynki, ale także wykupywali pod nie ziemię. Dzięki temu powstawały zespoły kilkukondygnacyjnych kamienic o charakterystycznej architekturze i zachwycających fasadach. Nawet trzystumetrowe, wielopokojowe mieszkania w wystawnych, bogato zdobionych budynkach zamieszkiwali m.in. oficerowie, lekarze, profesorowie. Do dyspozycji mieli nowoczesne zdobycze techniki, jak instalację gazową i elektryczną. Kamienice różniły się od siebie fasadami, o których wyglądzie decydowało zastosowanie charakterystycznych detali. Zdobione płaskorzeźbami klatki schodowe, paradne schody, wielobarwne witraże w oknach, to tylko niektóre elementy założeń wybitnych architektów. Obok bogato dekorowanych budynków wznoszono także wiele "typowych" kamienic czynszowych dla mniej zamożnych mieszkańców. Tworzyły one zwarte kwartały zabudowy, które do dziś decydują o obliczu śródmiejskich fyrtli.
Gwara
Mieszkanki i mieszkańców Poznania można poznać po charakterystycznej wymowie i intonacji słów. Często używają oni określeń pochodzących z poznańskiej gwary. Z tego źródła zaczęrpneliśmy też nazwę naszej marki – Fest Fyrtel, co oznacza najlepszą dzielnicę. Gwara poznańska to połączenie dialektu regionalnego z zapożyczeniami z języka niemieckiego. Stąd na pieniądze poznaniak powie bejmy, na tramwaj bimba, a na papierosa ćmik. Charakterystyczną cechą gwary poznańskiej jest tzw. zaśpiew na końcu wypowiadanego zdania, więc często spotykamy się ze stwierdzeniem, że mówimy śpiewająco.
Więcej słów w gwarze poznańskiej możecie poznać na stronie: https://www.poznan.pl/mim/slownik/
Mieszczańskość dzielnic
Miasto tworzą ludzie. Ich życie toczy się pośród ulic, placów, skwerów, parków i budynków, które niosą ze sobą opowieści z przeszłości. Zwyczaje i tradycje niedzielne, wyjścia na słodkie, lokalne kulinaria i kultowe miejsca spotkań. Wszystko to składa się na poznański styl życia na Łazarzu, Wildzie i Jeżycach. To właśnie o nim chcemy opowiadać i wspominać czasy, w których to mieszkańcy decydowali o charakterze własnych dzielnic.