,,Najważniejsze są wspomnienia. Kiedy nie zostaje już nic, wspomnienia wciąż żyją ''
Winsdom Groom
To właśnie we wspomnieniach mieszkańców Łazarza, Wildy i Jeżyc odkryliśmy potencjał do wdrożenia działań związanych z archiwistyką społeczną na fyrtlach. Lokalne historie zasługują na uwagę nie tylko ze względu na ich unikatowość, ale także na fakt, że tworzą niematerialne, często ciężko uchwytne, dziedzictwo śródmiejskich dzielnic Poznania. W sposób naturalny angażują społeczeństwo i pobudzają chęć do lepszego poznania historii, tradycji i zwyczajów na fyrtlach.
Wszystko rozpoczęło się podczas pierwszych warsztatów Fest Fyrtla, których celem było stworzenie unikatowych map trzech dzielnic Poznania. Na spotkania mieszkańcy przynosili fotografie z dzieciństwa i opowiadali osobiste historie miejsc, z którymi się utożsamiali, na których się wychowali i które były im bliskie. Dzięki temu, zarchiwizowano pierwsze prywatne fotografie i rozpoczęto gromadzenie śladów przeszłości mieszkańców z poszczególnych dzielnic.
Kolejnym krokiem do rozwoju archiwistyki lokalnej był międzypokoleniowy projekt na Łazarzu - "Opowieści zez Fyrtla: Fajrant na Łazarzu" zrealizowany w 2023 roku. Efektem działań realizowanych w ramach projektu są wywiady z seniorami udostępnione na kanale Youtube.
Więcej o projekcie dowiecie się w zakładce Archiwum Społeczne Łazarza.
Jeśli posiadacie zdjęcia lub chcecie podzielić się z nami swoją historią z fyrtli zapraszamy do kontaktu!